PUSTELNICY W GÓRACH 52/08
PUSTELNIKS IN THE MOUNTAINS


scenariusz i reżyseria: Mirosław Dembiński
zdjęcia: Maciej Szafnicki, Dariusz Załuski
montaż: Mirosław Dembiński

2008 / Betacam / 59 min

                 
--zobacz zwiastun--

 


 

Film przedstawia rodzinę Pustelników, których całe życie związane jest z górami. Ojciec jest wybitnym himalaistą, zdobywcą 13 ośmiotysięczników (do korony Himalajów brakuje mu tylko Annapurny). Synowie są wspinaczami skałkowymi.

Dla ojca najważniejsze są wartości etosu górskiego: partnerstwo, szlachetność, odpowiedzialność. Synowie należą do pokolenia młodych ludzi szukających w górach zabawy, emocji, adrenaliny. Dla ojca wspinanie to miesiące spędzone w rozrzedzonym powietrzu, wysiłek torowania w śniegu, strach przed lawinami, odmrożone ręce. Dla synów wspinanie to wiszenie na końcach palców w przewieszonej, słonecznej skale, uparte powtarzanie sekwencji przechwytów pod bacznym okiem obserwatorów.

Reprezentują inne pokolenia, wspinanie dla nich jest czymś innym, inaczej się ubierają, inaczej się zachowują, słuchają innej muzyki i innych słów używają. Są na przeciwległych biegunach górskiej aktywności. Obserwując bohaterów w górach widzimy różnice jakie ich dzielą w podejściu do wspinania. Jednak, że po odrzuceniu powierzchownych różnic, siła, która ich pcha w góry jest podobna. Istota ich motywacji jest taka sama.

NAGRODY:

Nagroda Naczelnika TOPR na 4-tych Spotkaniach z Filmem Górskim w Zakopanem (Polska) 2008
Grand Prix na Przeglądzie Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju (Polska) 2008
Nagroda Publiczności na Przeglądzie Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju (Polska) 2008
Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Bansku (Bułgaria) 2008
Nagroda dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na „Multimedia HAPPY END Festiwal Filmów Optymistycznych” w Rzeszowie (Polska) 2009

OPINIE:

„Pustelnicy w górach” | Zakopane – werdykt jury

Bohaterowie filmu, którzy są ekspertami w dziedzinie alpinizmu nie zostają przedstawieni w sposób heroiczny lecz uwypuklający ich człowieczeństwo związane z codziennymi problemami i obawami. Dwie równoległe opowieści ukazują relacje ojca z synami w których szczególną rolę grają emocje i uczucia międzyludzkie - ważniejsze od jakichkolwiek wyczynów.
 

„Pustelnicy w górach” | www.goryonline.com

Film jest dowcipny i całe to życie Pustelników w górach jest przedstawione ze sporym dystansem, ba, góry są tłem, dla codziennych dialogów, sytuacji itp. Forma nietypowa więc oglądało się przyjemnie. Mi osobiście zapadł w pamięć fragment kiedy chłopaki nie mogli uwierzyć, że kupili ryż, który przygotowuje się 40-45 minut, albo kiedy dociekali czy to czasem nie miś wybił im szybę w samochodzie. Sympatyczny obraz – polecam.