MUZYCZNA PARTYZANTKA 47/07
MUSIC PARTISANS


scenariusz i reżyseria: Mirosław Dembiński
zdjęcia: Michał Ślusarczyk
            Maciej Szafnicki
            Remigiusz Przełożny
            Dariusz Załuski

montaż: Mirosław Dembiński

2007 / Betacam / 53 min

              
--zobacz zwiastun--

 

 

Film jest swoistą kontynuacją „Lekcji białoruskiego”, która opisywała protest młodych ludzi przeciwko wyborom sfałszowanym przez Łukaszenkę.

Ich protest został brutalnie spacyfikowany przez milicję. Mimo to młodzi Białorusini nie poddali się, walczą dalej z reżimem. Tym razem używają trochę innych metod. Ich bronią jest muzyka, humor, ironiczny dystans do absurdalnej rzeczywistości. Każdy reżim ma dwie twarze: groźną i głupią. „Muzyczna partyzantka„ opisuje tę drugą.

NAGRODY:

Specjalne Wyróżnienie Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych o Prawach Człowieka „Ukrainian Context” w Kijowie (Ukraina) 2008
Pierwsza Nagroda (ex aequo) w kategorii filmów dokumentalnych na Festiwalu Polskich Filmów Niezależnych w Zawierciu (Polska) 2008
Nagroda dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na „Multimedia HAPPY END Festiwal Filmów Optymistycznych” w Rzeszowie (Polska) 2008
Nagroda Miasta Neubrandenburg na Europejskim Festiwalu Filmowym Neubrandenburg-Szczecin (Niemcy - Polska) 2008
Nagroda Jury Studenckiego na Europejskim Festiwalu Filmowym Neubrandenburg-Szczecin (Niemcy - Polska) 2008
Nagroda Publiczności na Europejskim Festiwalu Filmowym Neubrandenburg-Szczecin (Niemcy - Polska) 2008
Nagroda Specjalna Marszałka Województwa Świętokrzyskiego na XIV
Ogólnopolskim Niezależnym Przeglądzie Form Dokumentalnych Nurt 2008 w Kielcach (Polska) 2008
Dyplom Honorowy na Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” w Łodzi (Polska) 2008
Nagroda Publiczności na Festiwalu Filmów Dokumentalnych “TRANZYT” w Poznaniu (Polska) 2009

OPINIE:

„Muzyczna Partyzantka" | wywiad z Ally Derks – dyrektor festiwalu IDFA

(...) W tym roku wiele filmów mówi ”Chodźcie, pokażemy wam inną historię niż to, co widzicie w wiadomościach.” Telewizje kawałkują świat, to jest tzw. "obiektywizm w 10 minut". W ten sposób kształtują naszą opinię. Teraz filmowcy chcą "barykad", chcą aktywności. Sztuka jest bronią. Pokazujemy film "Muzyczna Partyzantka" nakręcony w Mińsku na Placu Kalinowskiego, o zespołach muzycznych i politycznych protestach. Film zrealizował Mirosław Dembiński, ten sam który jest autorem "Lekcji Białoruskiego”. Nazywam go Michael'em Moore'em Białorusi.
 

„Muzyczna partyzantka” | www.kulturaonline.pl

(...) Reżyserowi, który od kilku lat realizuje filmy o naszych wschodnich sąsiadach (m.in. "Krasnoludki jadą na Ukrainę"), udało się uniknąć sztampy. "Muzyczna partyzantka" nie jest bowiem zwyczajnym dokumentem o protestach na Białorusi, okraszonym archiwaliami z marszów opozycji. Ten film porywa. To energetyczny manifest demokracji, wolnej myśli i słowa.

 

„Muzyczna partyzantka” | www.kulturaonline.pl

(...)"Muzyczna partyzantka" to kino, które daje do myślenia, które wzrusza i trzyma w napięciu. Dembiński pokazał nam współczesnych partyzantów, młodych ludzi, którzy walczą o ważną sprawę. Spontanicznie, z poświęceniem, chociaż cel wydaje się być nieosiągalny.