WSPÓLNY LOT 41/03
SHARED FLIGHT


scenariusz i reżyseria: Mirosław Dembiński
zdjęcia: Andrzej Musiał
montaż: Mirosław Dembiński
muzyka: Janek Pospieszalski

2003 / Betacam / 50 min

              
--zobacz zwiastun--
 

 


 

Film opowiada historię Jędrzeja, młodego paralotniarza, który podczas lotu uległ wypadkowi. Od tego czasu jest sparaliżowany i jeździ na wózku.

Film opowiada także historię miłości Jędrzeja i Hani, jego żony. Pokazuje jak wspólnie borykają się z codziennymi trudnościami życia inwalidy. Prozaiczne problemy dotyczące poruszania się, fizjologii, finansów, w ich wypadku nabierają zupełnie innego wymiaru: na przykład nie mogą w naturalny sposób mieć dzieci. Mimo wielu trudności Jędrzej nie poddaje się, jest pełen energii i zapału. Udało mu się wrócić do latania. To, co ogranicza Jędrzeja na ziemi, przestaje mieć znaczenie w powietrzu. Bezradny człowiek, który nie może sobie sięgnąć książki z wysokiej półki, nagle pokonuje siłę grawitacji i lata w przestworzach.

Jędrzej czuje wielką potrzebę podzielenia się swoją radością latania z Hanią. Postanowił więc, wspólnie z kolegami, skonstruować specjalny wózek do lotów w tandemie. W finale filmu widzimy jak Jędrzej i Hania wzbijają się w powietrze i lecą razem nad ziemią, tak jak razem lecą przez życie.

NAGRODY:

Nagroda ”Silver Gentian” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Trento (Włochy) 2003
Nagroda Specjalna Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Sliven (Bułgaria) 2003
Nagroda Publiczności na Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku Zdroju (Polska) 2003
Nagroda dla Najlepszego Filmu Przygodowego na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Przygodowych w Kalkucie (Indie) 2003
Nagroda Publiczności “Dnia Polskiego” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Vancouver (Kanada) 2004
Nagroda “V4” (nagroda państw Grupy Wyszechradzkiej) na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Bratysławie (Słowacja) 2004
Nagroda Główna w kategorii filmów dokumentalnych na Festiwalu Filmów Optymistycznych „Happy End” we Wrocławiu (Polska) 2006

OPINIE:

„Wspólny lot” | grupa dyskusyjna paralotniarzy

(...) Wspaniały film o człowieku, o tym jak potrafi kochać, jak wielką siłą jest pasja..., a przede wszystkim o tym, że kalectwo jest w mózgu, a nie w ciele i Jędrzej kaleką nie jest.”
 

„Wspólny lot” | Integracja

"Wspólny lot" to film ciepły i wzruszający, w otwarty sposób mówiący o niepełnosprawności. Dodatkowe plusy to niezwykłe zdjęcia lotnicze i muzyka. Wszystko to sprawia, że jest to film, który pozostaje na długo w pamięci.