TRZEBA ŻYĆ 35/00
IT IS NECESSARY TO LIVE


scenariusz i reżyseria: Mirosław Dembiński
zdjęcia: Robert Mleczko
muzyka: Janusz YANINA Iwański
montaż: Mirosław Dembiński

2000 / Betacam / 7 x 23 min

               
--zobacz zwiastun--

 


 

Siedmioodcinkowy serial dokumentalny opisujący mieszkańców Markotu – Ośrodka Wychodzenia z Bezdomności mieszczącego się na peryferiach Warszawy.

Mieszka tam kilkaset ludzi. Są wśród nich alkoholicy wyrzuceni przez mężów i żony na ulicę, narkomanii, byli więźniowie, samotne matki z dziećmi, ludzie odtrąceni przez społeczeństwo. Ich wspólny problem to pokonanie bezdomności, pozbycie się nałogów, powrót do społeczeństwa i do normalnego życia.

Każdy z bohaterów pojawiających się w poszczególnych odcinkach opowiada nam historię swojego życia. Jednocześnie obserwujemy ich wysiłek wybrnięcia z dramatycznej sytuacji życiowej i próbę powrotu do normalnej rzeczywistości. Nie każdemu się to udaje, wielu ponownie wraca na margines życia.

OPINIE:

„Trzeba żyć” | Gazeta Wyborcza

Dokumentalista ponad pół roku filmował codzienność Markotu – Ośrodka Wychodzenia z Bezdomności. Poznawał powikłane życiorysy podopiecznych Marka Kotańskiego – zbiorowisko kilkuset ludzi, którzy sami pogubili się w codzienności albo los skazał ich na bezdomność. (...) Opowieści o rozbitkach życiowych oraz stworzonej im szansie powrotu do normalnego życia porażają, ale i budzą nadzieje.